1. Що таке ретинол і для чого він потрібний?
Ретинол (форма вітаміну А) – це золотий стандарт в догляді за шкірою проти вікових змін. Цей інгредієнт вже вивчають понад 70 років, і його ефективність науково доведена.
2. Які переваги ретинолу?
- зменшує видимість зморшок і пор;
- стимулює регенерацію шкіри;
- стимулює синтез колагену;
- є потужним антиоксидантом.
3. З якого віку почати використовувати ретинол?
Єдиного правила тут немає, слід виходити з індивідуальних особливостей шкіри. Якщо узагальнити, оскільки після 25 років синтез еластину сповільнюється, то доцільно почати використовувати ретинол у 25-30 років.
4. Чи можна ретинол при вагітності?
Протипоказанням для використання ретинолу є вагітність та годування груддю. Доведено, що оральний (через рот) прийом ретиноїдів вагітними є шкідливим для дитини. Косметика з ретинолом наноситься на шкіру (тобто це не те саме, що оральний прийом), але потенційний ризик є, тому на сьогоднішій день ретинол ні в якому вигляді вагітним не дозволений.
В деяких джерелах зазначається, що безпечним для вагітних є бакучіол (рослинний інгредієнт, який часто називають аналогом ретинолу). Наукових даних, що бакучіол шкодить, немає; втім, цей інгредієнт є в принципі мало дослідженим, тому в разі вагітності краще питання його використання обговорити з вашим лікарем.
5. Коли починає діяти косметика з ретинолом?
Результат від використання ретинолу можна побачити, як правило, через декілька місяців регулярного використання – за цей час послюється синтез колагену; шкіра стає більш пружною, а пори і зморшки менш помітними.
6. Як правильно має виглядати косметика з ретинолом?
Ретинол чутливий до світла і повітря. Тому продукти з ретинолом повинні бути: 1) якщо це крем – в тюбиках (в ідеалі без доступу повітря) або 2) якщо це сироватка – в пляшечках з темного скла, які не пропускають сонячне проміння. Мало ефективним буде ретинол у відкритих круглих або прозорих баночках.
7. Як почати користуватися ретинолом? Яку концентрацію вибрати?
Починати слід з малої концентрації 0.1-0.2%. Після того, як шкіра звикне, можна збільшувати концентрацію до 0.5-1%.
Ретинол слід використовувати лише ввечері. Щодо періодичності (тобто як часто наносити ретинол), слід слідкувати за станом шкіри. В перший тиждень використовуйте 1 раз на 2-3 дні. Наносьте локально на проблемні ділянки. В другий тиждень використовуйте через день, на третій тиждень – щодня.
Якщо відчуваєте сильне подразнення, ретинол можна наносити поверх зволожуючого крему. В інших випадках крем наносять поверх ретинолу.
8. Скільки ретинолу наносити?
Для початку наносьте в кількості приблизно як рисове зернятко на одну зону (одна зона – це, наприклад, лоб або ділянка навколо очей).
9. З чим можна і не можна поєднувати ретинол?
За загальним правилом не рекомендується використовувати ретинол в один вечір з вітаміном С, бензоїл перокисидом та AHA/BHA кислотами. Це пов'язано з тим, що велика кількість активних компонентів в одній рутині можуть викликати подразнення, почервоніння і лущення, пошкодити захисний бар'єр шкіри. Тобто краще використовувати, наприклад, вітамін С лише вранці, а ретинол лише ввечері. Можна 1-2 рази на тиждень ввечері використовувати кислоти чи пілінги (для ексфоліації шкіри), а решту днів тижня (5-6) замість кислот використовувати ретинол.
Втім, якщо ваша шкіра добре звикла до цих інгредієнтів і не є чутливою, ви можете поєднувати їх. Переконливих доказів про те, що ці інгредієнти "перекривають" чи псують дію одне одного, немає. Втім, слід завжди слідкувати за станом шкіри і підходити до цього питання виважено: наприклад, є суттєва різниця між тим, щоб поєднувати ретинол з легким кислотним тонером (де кілька відсотків AHA) і потужним пілінгом 30%.
10. Де купити косметику з ретинолом?
В Інтернет-магазині Beauty Smart ви можете придбати:
- крем з ретинолом 0.1% для початківців від Cosrx;
- олійку з ретинолом 0.5% для більш досвідчених користувачів;
- крем під очі з ретинолом Heimish;
- сироватку Some By Mi, що поєднує ретинол, ретиналь і бакучіол;
- крем під очі Beauty of Joseon з ретиналем.